2008
DÜNYA OSTEOPOROZ GÜNÜ
2008 Dünya Osteoporoz Günü

Derneğimizin kuruluşunun 10. yılı olması nedeni ile organize edilen etkinliklerden biri 9 Ekim Milli Piyango Biletinin Türkiye Osteoporoz Derneği kompozisyonu ile çıkarılması olarak planlanmıştır. Bu amaçla İzmir Bornova Forum Alışveriş merkezinde yapılan bir etkinlik ile Dünya Osteoporoz gününün önemi vurgulanmış ve Milli Piyango bileti satılışı yapılmıştır. Tetrapak tarafından da desteklenen etkinlik kapsamında tüm gün boyunca halka risk anketi yapılmış ve süt dağıtılmıştır.

 20 EKİM DÜNYA OSTEOPOROZ GÜNÜ'NDE ANLAMLI MESAJ "KEMİKLERİNİZ İÇİN HEMEN ŞİMDİ"
 
"OSTEOPOROZ HASTA DERNEĞİ"  Kemik Sağlığı Konusunda Türkiye Genelinde  Büyük Bir Proje Başlattı

 

Osteoporoz Hasta Derneği  (OHD) "Kemikleriniz için Hemen Şimdi" projesinin startını, 20 Ekim  Dünya Osteoporoz Günü’nünde verdi.  Projenin tanıtımını Etiler Emekli Sandığı Dinlenme Tesislerinde  yapan  OHD 'nin en önemli destekleyicisi ise Eczacıbaşı-Zentiva'ydı. 
 
Osteoporoz Hasta Derneği, 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü kapsamında; Etiler Emekli Sandığı Dinlenme Tesisleri sakinleriyle buluştu. Huzurevi sakinlerini konuyla ilgili bilgilendirmek amacıyla düzenlenen etkinlikte oturum başkanlığını OHD Başkanı Prof. Dr. Ülkü Akarırmak yaptı.  
 
Etkinlik öncesinde gerçekleşen  basın toplantısında; OHD başkanı Prof. Dr. Akarırmak, halk arasında kemik erimesi olarak bilinen Osteoporoz hastalığının risk faktörlerinin ve korunma yollarının neler olduğunu anlattı. Dernek olarak bu hastalığa karşı farkındalık düzeyini artırmak amacıyla halkı bilinçlendirme çalışmalarına ağırlık verdiklerini ifade eden  Akarırmak, Eczacıbaşı-Zentiva'nın katkılarıyla başlattıkları "Kemikleriniz İçin Hemen Şimdi" projesinin detaylarını tanıttı.  

Projeye destek veren Eczacıbaşı-Zentiva’nın Genel Müdürü Elif Çelik ise Eczacıbaşı-Zentiva’nın "daha çok insanın yaşam kalitesini artırmaya'' dönük misyonuyla; projenin örtüştüğünü söyledi. Ortak hedeflerinin herkes için sağlık olduğuna değinen Çelik, amaçlarının çok sinsi bir hastalık olan osteoporoz konusunda sadece kadınlarda değil, toplum içinden çocuktan yaşlısına kadar tüm bireylerde bir farkındalık yaratmak olduğunu söyledi.

İlk aşamada Türkiye genelinde 6 ayrı ilde, 15 pilot çalışma olarak başlayacak olan  bilinçlendirme çalışmaları  yeni illeri de kapsayarak devam edecek.

Osteoporoz Hasta Derneği üyelerinden Prof. Dr. Merih Sarıdoğan, Prof. Dr. Şansın Tüzün ve Prof. Dr. Nurten Eskiyurt’un da katıldığı etkinlikte, kemik kırılması sonucu insan yaşamını kaybetme oranın ilk 3’te olduğu  belirtildi. Osteoporozun tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirten dernek hocaları; bu hastalığa karşı herkesi bilinçle davranmaya  davet etti. OHD üyesi olan hocalar proje kapsamında ilköğretim okullarında çocukları, halkevlerinde orta yaş grubu yetişkinleri ve huzurevlerinde de yaşlı bireyleri eğiterek  osteoporoz hastalığına karşı farkındalık yaratmayı amaçlıyor.    
 
Osteoporoz Hastalığı Hakkında 
Osteoporoz;  kemik miktarında  azalma ve kalitesindeki bozulma  nedeniyle  ve kemiklerin zayıflaması ve kırılmaya çok yatkın bir hale gelmesiyle oluşan bir hastalıktır. 
 
Osteoporoz dünyada en yaygın görülen bir iskelet sistemi hastalığıdır. Osteoporoza bağlı kemik  kırıkları giderek önemli bir halk sağlığı problemi haline gelmiştir.

Osteoporoz daha çok omurga, el bileği ve kalçada kırıklara yol açmaktadır. Ancak çok önemli bir ipucu kendinizde fark ettiğiniz "Boy kısalması" dır. Osteoporozlu bir kadının boyu, yaşamı boyunca 15 cm kadar kısalabilir.  Bunun nedeni omurlardaki çökme kırıklarıdır. Belli bir yaştan sonra ortaya çıkan kamburluk da omurgadan kemik kaybedildiğinin bir göstergesidir.

Kadınlar yaşamları boyunca, kemik kütlelerinin %30-40'ını, erkekler ise %20-30'unu kaybederler.
 
Kadınlarda kemik yapısının zayıflaması daha hızlıdır. Kadınlarda, özellikle menopozdan sonra görülen hızlı  kemik kaybı, kemik yapısının zayıflamasına ve osteoporozun ortaya çıkmasına neden olabilir. Osteoporoz kadınlarda erkeklerden daha sık görülür.. Çünkü kadınlar erkeklere göre daha az kemik kütlesine sahiptir.

Üstelik menopozu takip eden beş yıl içinde hızlı bir şekilde kemik kaybederler. Menopozda östrojen düzeyi düşerek kemik kaybının hızlanmasına neden olur. Ancak osteoporoz kesinlikle bir kadın hastalığı değildir. Erkeklerde de görülmekle beraber kadınlardan yaklaşık bir on yıl kadar daha geç ortaya çıkmaktadır.

Osteoporoz bugün için hem korunulabilinen hem de tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bu nedenle kemiklerimiz için her yaş gurubunda yapılması gereken şeyler vardır.
 
Hastalığa Karşı alınması Gereken Önlemler
Sigaradan uzak durmak
Alkolu fazla tüketmemek
Düzenli egzersiz yapmak
Kalsiyum alımını artırmak
Günde 15 dakika güneşlenmek